Az olyan tartós fogyasztási cikkek szavatosságát és jótállását mint a légkondicionálók, 2021. január elsejétől, a 270/2020.(VI. 12.) Kormány rendelet, és a 18/2020.(VI. 12.) ITM rendelet szabályozza. 2021-től nincs olyan jogi fogalom, hogy garancia, helyette szavatosság és jótállás van, az eddigiekhez képest, a fogyasztók számára kedvezőbb feltételekkel. A törvényileg kötelező jótállás időtartamát az ár függvényében, sávosan határozták meg:
Szerencsére a klímák esetében egy nagyon kedvező piaci verseny alakult ki a jótállási idő kitolására, így bizonyos márkák esetében akár 10 év extra jótállásra is számíthat, ha betartja a forgalmazó által szabott feltételeket. Mivel a forgalmazó önszántából adja a meghosszabbított jótállási időt, így megteheti, hogy extra feltételeket szab. A jótálási feltételek márkánként, kereskedőnként és akciós időszakonként is változhatnak, így ennek érdemes utána nézni a klíma kiválasztása előtt. Néhány példa a teljesség igénye nélkül:
Ajánlott annál a klímaszerelőnél megvásárolni a klímát aki telepíteni fogja, mert így a termékszavatosság, a termékre és a szerelési szolgáltatásra adott jótállás és az alkatrész utánpótlás megoldása egy kézben vannak.
A klímaszerelő vállalása meghibásodás esetén:
A fűtésre is használt klímák sokkal nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, mint amit a csak hűtésre használnak, így az amortizációjuk is nagyobb. Ezért nagyobb eséllyel lesz szükség a garancia érvényesítésére.
Az adott márka forgalmazója általában évi egy karbantartáshoz köti a meghosszabbított jótállást. A klímaszerelő viszont megteheti, hogy bizonyos esetekben évi két karbantartást ír elő és ennek elmaradása esetén nem vállalja a törvényileg előírtnál hosszabb jótállást.
A kiterjesztett garanca érvényesítéséhez előzetes internetes regisztráció szükséges a készükék gyártójánál! Ezt az alábbi linkeken elvégezheti: